Haluatko päästä luonnon rauhaan ja chillaamaan meren äärelle? Entä kiinnostaako kauniit ulkosaariston maisemat, jossa ei juuri muihin retkeilijöihin törmää? Sitten tämä retki on sinulle!
Kenelle: Akateemisen partiokillan ja Hydepakin jäsenet
Paikka: Berghamn, Turun ulkosaaristo
Hinta: Bussi maksaa opiskelijoille n. 6e/suunta (ei-opiskelijoille n.12e/suunta). Lautta on ilmainen. Ruoat maksetaan itse.
Aikataulu:
- Lähtö: perjantaina 23.5. Turun linja-autoasemalta laituri nro 3 klo 16.10. Bussi nro 903M. Saapuminen Pärnäisten lauttasatamaan klo 18. Lautta Berghamniin lähtee klo 18.15 ja on perillä Berghamnissa noin klo 19.15.
- Paluu: sunnuntaina 25.5. Lautta Berghamnista lähtee n. klo 15-16 ja on perillä Pärnäisten satamassa klo 17. Bussi satamasta Turkuun lähtee klo 18.20, perillä Turun bussiasemalla klo 20.15.
Akateeminen partiokilta ja Hydepakki järjestää jäsenilleen kahden yön retken Berghamnin saarelle Turun ulkosaaristoon 23.-25.5.2025. Yövymme molemmat yöt meren ääressä teltoissa tai riippumatoissa. Saari on melko pieni, mutta päivisin voimme kävellä saarta ympäri sekä vierailla Kalastajatila-museossa ja vanhassa linnakkeessa. Aikaa on myös rentoutumiseen ja yhdessäoloon.
Ruokailu hoituu niin, että jaamme osallistujat 2-4 hengen ruokaryhmiin. Ruokaryhmät suunnittelevat, ostavat ja kokkaavat ruoat yhdessä. Ruokaryhmistä ilmoitamme retken Whatsapp-ryhmässä. Jos haluat tehdä ruokaa vain itsellesi, sinulla tulee olla oma retkikeitin. APK:lla on lainattavana trangioita ruokaryhmille ja muitakin retkivarusteita retkeä varten. Huomaathan, että jos tarvitset teltan lainaksi, jokaiselle ei riitä todennäköisesti omaa telttaa lainaksi. Jos lainavarusteiden tarvitsevia on enemmän kuin varusteita, annamme ne ilmoittautumisjärjestyksessä. Retkivarusteet on haettava Halisista yhtenä iltana 20.-22.5. välillä. Tarkka päivä ja osoite ilmoitetaan myöhemmin. Retkeilyvarusteita voi myös vuokrata Scandinavian Outdoorista ja Partioaitasta.
Retkelle lähtö tapahtuu Turun linja-autoasemalta laiturilta nro 3 perjantaina klo 16.10 bussilla numero 903M. Tulethan ajoissa lähtöpaikalle. Bussi saapuu Pärnäisten lauttasatamaan klo 18, josta on lyhyt kävelymatka lauttaan. Lautalla on sisätilat, vessat ja pieni kahvio. Voit saapua paikalle myös omalla autolla/kyydillä, jos haluat. Tällöin tapaamme osoitteessa Saaristotie 5861, 21670 Pärnäinen klo 18:00. Lautta lähtee klo 18.15 ja on perillä Berghamnissa n. klo 19.15. Kävelymatka telttailupaikalle on n. 1 km. Sunnuntaina lautta Berghamnista Pärnäisiin lähtee klo 15-16 ja saapuu lauttasatamaan klo 17. Bussi Turkuun sataman vierestä lähtee klo 18.15 ja on perillä bussiasemalla klo 20.15.
Retkellä on mukana häirintäyhdyshenkilö(t).
Jos et ole vielä jäsen, mutta haluat mukaan retkelle, voit ilmoittautua jommankumman järjestön jäseneksi ja maksaa jäsenmaksun ennen retkeä:
Jäseneksi | Akateeminen partiokilta
Ilmoittaudu mukaan retkelle täältä viimeistään pe 16.5!
Lisäinfoa
Saaren palveluihin kuuluu ulkohuussit, tulipaikka ja vesihana, jonka veden laatua ei ole testattu. Retkellä on kuitenkin mukana vedensuodatin, jota kaikki saavat käyttää halutessaan. Saarella olevasta puodista voi myös ostaa pullovettä. Huomiona, että saarella on jonkin verran kyykäärmeitä ja punkkeja, tämä kannattaa huomioida pukeutumisella ja punkkitarkatuksilla.
Varustelista
- Rinkka/reppu + sadesuoja rinkkaan tai kuivapussit tavaroille rinkan sisällä
- Retkipassisi, jos sellaisen omistat. Jos sinulla ei ole vielä sellaista, voit pyytää sellaisen retkellä retken järjestäjiltä.
- Lämpimät ja säänmukaiset vaatteet ja vaihtovaatteet. Suosittelemme pitkiä housuja ja sukkia otettavaksi mukaan punkkien takia.
- Lautanen, haarukka, veitsi ja muki
- Vesipullo täytettynä. Saarella on vesipiste, jossa voi myöhemmin täyttää vesiä.
- Istuinalunen
- Puukko tupessa ja makkaratikku, jos kotoa löytyy
- Tulitikut
- Makuualusta, APK:lta voi myös tiedustella lainaan alustaa.
- Makuupussi, APK:lta voi myös tiedustella lainaan makuupussia.
- Teltta tai riippumatto yöpymistä varten. APK:lta voi myös tiedustella lainaan telttaa.
- Pyyhe ja uimapuku
- Taukokengät esim. crocsit (halutessasi)
- Muutama muovipussi roskille ja märille tavaroille
- Omaa evästä/naposteltavaa
- Hammasharja ja -tahna sekä muut henkilökohtaiset hygieniavälineet (muista mahdolliset lääkkeet). Aurinkoisella säällä aurinkorasva voi olla hyvä olla mukana.
- Vessapaperi
- Tasku- tai otsalamppu
- Varavirtalähde, jos haluat ladata puhelintasi retken aikana.
- Halutessasi voit ottaa mukaan pelikortit, kirjan tai muuta tekemistä.
Jos sinulla on kysyttävää retkestä, ota rohkeasti yhteyttä.